Yaskawa SLIO 031-1CD35 Analog input module
Product number:
TIP-10231
Manufacturer number:
031-1CD35
The analogue input module 031-1CD35 from Yaskawa has four analogue inputs with 16-bit resolution and parameterisable functions. The channels are electrically isolated from the backplane bus. It is suitable for encoders with 0 to 10 V and has a diagnostic function. The module offers parameterisable interference frequency suppression (50 / 60 Hz) and uses a DC/DC converter for the DC 24 V power supply.
Specifications
| Basic conversion time: | 480 μs all channels |
|---|---|
| Certifications: | CE, China RoHS, KC, UKCA, UL |
| Current consumption from backplane bus: | 65 mA |
| Current inputs: | No |
| Destruction limit voltage inputs: | max. 30 V |
| Dimensions (W x H x D): | 12.9 x 109 x 76.5 mm |
| Input voltage ranges: | 0 to +10 V |
| Mounting: | Profile rail (35 mm) |
| Number of inputs: | 4 |
| Operating temperature: | 0 to +60 °C |
| Power supply (nominal value): | 24 V (DC) |
| Resistance inputs: | No |
| Resistance thermometer inputs: | No |
| Resolution in bit: | 16 |
| Short-circuit protection: | No |
| Status display: | Yes |
| Thermocouple inputs: | No |
| Voltage inputs: | Yes |
Yaskawa Europe GmbH
Address / Contact
Philipp-Reis-Str. 6
65795
Hattersheim am Main
Germany
Website: yaskawa.de