Yaskawa SLIO 021-1BF50 Digital input module
Product number:
TIP-10162
Manufacturer number:
021-1BF50
The 021-1BF50 digital input module from Yaskawa captures binary control signals from the process level and forwards them, electrically isolated, to the bus system. It offers eight digital inputs (M-reading), which are electrically isolated from the backplane bus. An input is activated when it is switched to ground.
Specifications
| Certifications: | CE, China RoHS, KC, UKCA, UL |
|---|---|
| Current consumption from backplane bus: | 65 mA |
| Dimensions (W x H x D): | 12.9 x 109 x 76.5 mm |
| Input current for signal "1": | 3 mA |
| Input delay of "0" to "1": | 3 ms |
| Input delay of "1" to "0": | 3 ms |
| Input voltage (nominal value): | 24 V (DC) |
| Input voltage for signal "0": | 0 to 5 V (DC) |
| Input voltage for signal "1": | 15 to 28.8 V (DC) |
| Mounting: | Profile rail (35 mm) |
| Number of inputs: | 8 |
| Operating temperature: | 0 to +60 °C |
| Signal logic (input): | Sourcing input |
| Status display: | Yes |
Yaskawa Europe GmbH
Address / Contact
Philipp-Reis-Str. 6
65795
Hattersheim am Main
Germany
Website: yaskawa.de