Belimo SH230A100 Linear actuator
Product number:
TIP-10296
Manufacturer number:
SH230A100
Linear actuator for adjusting dampers and slide valves in technical building installations
- Actuating force 450 N
- Nominal voltage AC 100 to 240 V
- Control Open/close, 3-point
- Length of Stroke Max. 100 mm, adjustable in 20 mm increments
Specifications
| Certifications: | CE |
|---|---|
| Control type: | 3-point, Open/close |
| Direction of motor movement: | Selectable with switch |
| Fail-safe: | No |
| Force: | 450 N |
| Manual override: | With push button (lockable) |
| Operating temperature: | -30 to +50 °C |
| Power consumption (hold): | 0.6 W |
| Power consumption (running): | 3 W |
| Power consumption for wire sizing: | 7 VA |
| Power supply control connection: | Cable 1 m, 3x 0.75 mm² |
| Protection class: | IP54 |
| Running time (motor): | 150 s / 100 mm |
| Stroke: | 100 mm |
| Voltage AC/DC: | AC 100 to 240 V |
BELIMO Stellantriebe Vertriebs GmbH
Address / Contact
Rita-Maiburg-Straße 30
70794
Filderstadt
Germany
Website: belimo.de