Belimo NRQ24A-SR Valve actuator
Product number:
TIP-10613
Manufacturer number:
NRQ24A-SR
Modulating rotary actuator for ball valves
- Torque motor 8 Nm
- Nominal voltage AC/DC 24 V
- Control modulating 2 to 10 V
- Position feedback 2 to 10 V
- Running time motor 9 s
Specifications
| Certifications: | CE |
|---|---|
| Control type: | DC 2 to 10 V |
| Fail-safe: | No |
| Manual override: | With push button (lockable) |
| Operating temperature: | -30 to +40 °C |
| Power consumption (hold): | 2 W |
| Power consumption (running): | 13 W |
| Power consumption for wire sizing: | 23 VA |
| Power supply control connection: | Cable 1 m, 4x 0.75 mm² |
| Protection class: | IP54 |
| Running time (motor): | 9 s / 90° |
| Torque: | 8 Nm |
| Voltage AC/DC: | AC/DC 24 V |
BELIMO Stellantriebe Vertriebs GmbH
Address / Contact
Rita-Maiburg-Straße 30
70794
Filderstadt
Germany
Website: belimo.de