Belimo NRF24A-S2 Valve actuator
Product number:
TIP-10599
Manufacturer number:
NRF24A-S2
Rotary actuator with fail-safe for ball valves
- Torque motor 10 Nm
- Nominal voltage AC/DC 24 VNominal voltage AC/DC 24 V
- Control Open/close
- Deenergised closed (NC)
- With 2 integrated auxiliary switches
Specifications
| Auxiliary switch: | 2x SPDT |
|---|---|
| Auxiliary switch connection: | Cable 1 m, 6x 0.75 mm² |
| Certifications: | CE |
| Control type: | Open/close |
| Direction of rotation (fail-safe): | Deenergised NC, valve closed (A – AB = 0%) |
| Fail-safe: | Yes |
| Manual override: | Hand crank and locking switch |
| Operating temperature: | -30 to +50 °C |
| Power consumption (hold): | 2.5 W |
| Power consumption (running): | 6 W |
| Power consumption for wire sizing: | 8.5 VA |
| Power supply control connection: | Cable 1 m, 2x 0.75 mm² |
| Protection class: | IP54 |
| Running time (fail-safe): | < 20 s |
| Running time (motor): | 75 s / 90° |
| Torque: | 10 Nm |
| Voltage AC/DC: | AC/DC 24 V |
BELIMO Stellantriebe Vertriebs GmbH
Address / Contact
Rita-Maiburg-Straße 30
70794
Filderstadt
Germany
Website: belimo.de